Šta su 4 vrste realne imovine i kojoj teži novac investitora u 2019?
Beograd – Prethodna godina nije bila zadivljujuća iz ugla investitora koji su se odlučili da svoj novac opredele za jednu od rizičnijih vrsti ulaganja – kupovinu ili trgovinu deonicama kompanija.
Kada se pogledaju najjači berzanski indeksi u SAD-u i Evropskoj uniji, svih sedam najsnažnijih berzi zabeležilo je pad ako uporedimo februar 2019. i isti period u 2018. Kako su izgledali ti padovi?
Pogledajte u tabeli ispod rezultate berzi pre tačno jednu godinu u poređenju sa današnjim datumom.
2. februar 2018. | 2. februar 2019. | |
S&P 500 (SPX) | 2,762.13 | 2,706.53 |
Dow Jones Industrial Average (DJI) | 25,187.70 | 25,063.89 |
Nasdaq Index (IXIC) | 7,839.11 | 7,263.87 |
DAX Index (GDAXI) | 12,424.35 | 11,180.66 |
FTSE 100 (FTSE) | 7,611.64 | 7,020.22 |
CAC 40 (FCHI) | 5,305.22 | 5,019.26 |
Euro Stoxx 50 (STOXX50E) | 3,359.08 | 3,171.12 |
Kao što vidimo, tri najjača berzanska indeksa u SAD-u, nemački, indeks u Ujedinjenom Kraljevstvu, francuski i berzanski indeks evrozone zabeležili su pad kada uporedimo period od pre 12 meseci sa današnjim danom.
Šta možemo očekivati u 2019. godini? Još više turbulencija, najblaže rečeno.
Trgovinske tenzije na relaciji SAD-Kina, mogući izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, nestabilnost na tržištu nafte i ostali ekonomski parametri donose veliku zabrinutost među investitore sa razlogom.
Takođe, prema ocenama analitičara JP Morgan-a, sledeća velika ekonomska kriza mogla bi da usledi već 2020. godine. To su samo neki od razloga zašto su mnogi biznisi i pojedinci počeli da se preorjentišu na ostale grupe asset-a (imovine) u periodu nestabilnog tržišta.
Koje su to 4 vrste realne imovine i šta mogu doneti
Gde to odlaze investicije biznisa i tržišnih igrača laganim, ali sigurnim korakom u periodu krize? Da li ste se zapitali šta rade svi oni koji žele da oplode novac u pretkriznom i kriznom vremenu?
Ukoliko želite da nađete odgovor na ovo pitanje, treba razjasniti prvo koje su to najvažnije vrste realne imovine koje donose pasivni prihod investitorima. Prema Robertu Kiosakiju, ukupno ih je četiri i to sledećim redom:
- Akcije kompanija, državne i korporativne obveznice i ostale hartije od vrednosti
- Roba (zlato, srebro, plemeniti metali, nafta, poljoprivredni proizvodi i sl.)
- Nekretnine
- Biznisi
Dakle, kao što se vidi iz priloženog spiska, ukoliko jedna grupa asset-a iliti imovine ne pokazuje dobru perspektivu na tržištu, investitori najčešće razmišljaju o ulaganju na drugim poljima i samim tim dodatno smanjuju potencijalni prihod te vrste imovine.
Takođe, time što prelaze u drugu grupu, oni povećavaju konkurenciju u toj grupi i samim tim i cenu usled rasta potražnje i ograničenosti ponude u istoj.
Povezani članci
- Nekretnine: investiciona mogućnost ili problem „zarobljenog” kapitala?
- Berze u SAD-u u padu pred novu odluku Fed-a o kamatnim stopama
- Bitcoin želi da zaboravi 2018. godinu, crnih 12 meseci iza kriptovalute
- Šta stoji iza lošeg rezultata svetskih berzi prve nedelje decembra?
- Novembar najlošiji mesec za naftu od 2008. – šta sledi u 2019. godini?
- Doing Business – Srbija 48. na svetu, Makedonija ušla u prvih 10
- Moody’s snizio kreditni rejting Italije na jedan nivo iznad „nezdravog” za investiranje
Svaka pomenuta vrsta imovine pojedinačno poseduje svoje pluseve i minuse, te profesionalni investitor svakako zna koja je u kom periodu i u kom procentu isplativa za njega.
Na primer, veliki plus hartija od vrednosti jeste to što možete lako da „izađete” sa tržišta i pokupite potencijalni profit koji može kroz nekoliko godina da ima eksponencijalan rast, ali minus jeste to što su rizične i nepredvidive reakcije tržišta i lako možete da izgubite veliki deo kapitala.
Sa druge strane, nekretnine predstavljaju značajno stabilniju investiciju (posebno ako je lokalno tržište decenijama stabilno), ali samim tim često donose nižu stopu profita i „izvlačenje” kapitala sa tržišta podrazumeva mnogo više vremena.
Pomenuto pravilo vrlina i mana važi u sve četiri grupe na svim meridijanima sveta.
Kako onda diversifikovati svoj finansijski portfolio?
Može se reći da je za mnoge „pitanje od milion dolara” zapravo kako rasporediti svoje investicije i ušteđevinu u periodu pre i tokom krize.
Kako treba da izgleda Vaš portfolio?
Iskusni investitori kažu da bi trebalo služiti se uvek tzv. formulom „tri koraka finansijske slobode”, bez obzira na stanje tržišta u datom trenutku. Ova jednostavna formula podrazumeva sledeće:
- Kupovinu imovine koja ima stabilan novčani tok u tom trenutku. Više o novčanom toku možete pročitati u ovom tekstu.
- Razviti nivo novčanog toka do te linije da pokriva Vaše troškove života
- Ostvarivanje finansijske slobode i dalje ulaganje novca
Pored pomenutog, jedna od najvažnijih investicionih strategija koju mnogi preporučuju jeste reorganizacija svog portfolija. Ako posedujete 30% svoje imovine u vrednosnim papirima, 30% u nekretninama i 40% u robi ili biznisu, možete razmisliti o preraspodeli dela novca i investiciju usmeriti u (ne)stabilniji asset u zavisnosti od situacije na tržištu.
Velika greška koju možete napraviti jeste ona koju većina ljudi čini, a to je da usvojite opšteprihvaćeno mišljenje kako je za ulaganje potrebno mnogo novca.
Naprotiv, današnje mogućnosti za ostvarivanje pasivnog prihoda su zapravo veće nego ikada, samo ih treba podrobno istražiti i uložiti mnogo vremena u isprobavanje istih i učenje na realnom tržištu.
U jednom od sledećih tekstova obradićemo upravo i temu ulaganja sa minimalnim učešćem, prilikama na tržištu za pomenuti način poslovanja i korišćenje alternativnih izvora finansiranja za ostvarivanje svojih ciljeva.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskom i tržištu nekretnina, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimično uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.