Katar: Berza u padu 18% u 2017, da li će razvojni budžet nadomestiti političku nestabilnost poluostrva u 2018?
Doha – Katarska berza doživela je ove godine osetan pad i ulazi u 2018. godinu na najnižoj lestvici vrednosti u poslednjih osam godina, najviše pogođena političkim turbulencijama i nestabilnošću u međunarodnim odnosima sa susedima, prvenstveno sa Saudijskom Arabijom.
Katarski berzanski indeks QE trenutno je na koti od 8,621.34, što je mnogo niže od najvišeg nivoa i 14,350.50 poena koji je zabeležio u septembru 2014. Prema pisanju mnogih finansijskih medija, iako će politička zbivanja ostati bojazan investitora u 2018, analitičari kažu da su današnje vrednosti pojedinih katarskih kompanija veoma primamljive za investitore.
Ipak, treba naglasiti da je QE indeks zabeležio jednu od najlošijih godina kada se poredi sa ostalim velikim svetskim berzama, što je došlo kao posledica optužbe Saudijske Arabije i koalicije zemalja oko nje da Katar destabilizuje region finansiranjem određenih sumnjivih grupa.
Katar je kategorično odbacio te tvrdnje.
Povezani članci
- Najbolja godina za evro u odnosu na dolar od 2003.
- Nastavak sunovrata turske lire
- Finansijska revolucija: Svetska banka izdaje prve obveznice zasnovane na blokčejnu
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
- Jelen: „Bitkoin je veoma špekulativan”
- Sunovrat Bitkoina za 30% ove nedelje, sudbina nepredvidiva
Iako Katar planira da budžetom za 2018. značajno podrži ekonomski razvoj zemlje, čini se da je politički signal investitorima bio dovoljan da prodaju akcije kompanija koje posluju u ovoj maloj državi i time dodatno otežaju oporavak berze u 2018. Berza je samo u 2017. godini zabeležila pad od čak 18%.
Kako prenosi Blumberg, analitičari poput Rami Džamala koji je portfolio menadžer u kompaniji Anwal LLC, imaju zanimljiva predviđanja za zemlju u 2018. godini. Nakon objave budžeta za narednu godinu koji posebno podržava lokalni privatni sektor, obezbeđivanje sigurnosti u prehrambenoj industriji i nastavak infrastrukturnog razvoja, Džamal vidi mogućnost za napredak firmi u oblasti logistike i potrošačkog sektora.
Takođe, predviđa se da će rast cena nafte i naftnih derivata pozitivno da se odrazi na petrohemijski sektor Katara, a otvaranje mogućnosti ulaganja u ETF fondove (Exchange Traded Funds* – fondovi kojima se trguje na berzi i slični su uzajamnim fondovima, a njihovim akcijama se trguje na sekundarnom tržištu) trebalo bi da donese tržištu Katara porast investicija i iz domaćih i inostranih izvora.
Analitičari predviđaju rast katarske privrede u 2018. od 3.4%, dok se u 2019. planira skok za 3.9%.
*Kvalitetan tekst u kojem su ukratko objašnjeni ETF fondovi može se pronaći u tekstu „Kako stanovnici mogu da budu investitori” koji je objavljen u „Danas”-u 9. septembra 2017, autora Borisa Begovića i Boška Mijatovića.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.