Kina predaje drugo mesto među svetskim berzama, azijski konkurent preuzima poziciju
Peking/Tokio – Kina je predala svoje drugo mesto među najsnažnijim i najvrednijim berzama sveta prve nedelje avgusta, a tu poziciju od najmnogoljudnije nacije na svetu preuzeo je veliki azijski rival – Japan.
Posle spuštanja kineskih berzi na vrednost od 6.09 biliona dolara (duga skala; triliona – kratka skala) 2. avgusta, japanski konkurenti su uspeli da ih prestignu i Japan sada zauzima drugo mesto na svetu među najvećim svetskim berzama sa vrednošću od 6.17 biliona dolara. Kina se trenutno nalazi na trećoj poziciji.
Akcije kompanija izlistanih na kineskim berzama, baš kao i nacionalna valuta juan, doživeli su ove godine osetan pad i mnogi ekonomisti smatraju to upravo posledicom trgovinskog rata koji okupira pažnju javnosti poslednjih meseci.
„Gubljenje druge pozicije među svetskim berzama jeste šteta nanesena trgovinskim ratom. Japanski berzanski indeksi su stabilniji i osciliraju duže vreme oko trenutnog nivoa, dok je udeo kineskih kompanija na tržištu značajno opao u odnosu na pik dostignut ranije u 2018. godini”, kaže za Bloomberg Beni Lam, direktor istraživanja u CEB International Investment Corp-u.
Zanimljivo je da je kinesko berzansko tržište preuzelo drugo mesto na svetu po vrednosti upravo od Japana krajem 2014. godine, da bi ukratko posle toga dostiglo istorijski maksimum, rastući do vrednosti od čak 10 biliona dolara u junu 2015.
Povezani članci
- Ana Brnabić zatvara Njujoršku berzu tradicionalnim udarcem u zvono
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
- Kako domar može da postane milioner sa 0.013% vlasništva deonica? Neverovatna kineska priča o kompaniji vrednoj 22 milijarde dolara
- Da li znate koliko košta ručak sa Vorenom Bafetom?
- Egipatski milijarder ulaže pola bogatstva u zlato, očekujući skok vrednosti usled krize
Šangajski Composite Index oslabio je čak 17% u 2018. godini i nalazi se među indeksima sa najlošijim rezultatom na svetu ove godine.
Još zanimljivije je to da su predvodnici lošeg trenda na kineskim berzama najjače industrijske deonice i akcije tehnoloških kompanija, od kojih su neke izgubile i više od 20% vrednosti samo ove godine.
Sa druge strane, japanski Topix index i dalje se nalazi među najboljim azijskim berzanskim indeksima i pored pada od 4% u 2018. godini. Analitičari kažu da je jedan od razloga upravo pomoć Centralne banke Japana (Bank of Japan) koja je kroz fondove i kupovinu na tržištu deonica uticala na stabilnost berze, a dodatni vetar u leđa berzi dali su dobri rezultati kvartalnih izveštaja kompanija tokom cele godine.
Najnoviji izveštaji su pokazali da je skoro 60% korporacija izlistanih na ovoj berzi zabeležilo u 2018. rezultate bolje od očekivanih.
Najjače svetske berze i dalje se nalaze u Sjedinjenim Američkim Državama, a njihova vrednost je nešto viša od 31 bilion dolara.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.