Šta stoji iza lošeg rezultata svetskih berzi prve nedelje decembra?
Njujork – Najjače svetske berze u Sjedinjenim Američkim Državama beleže nestabilnu nedelju i trgovina na istima bila je veoma promenljivog intenziteta i kretanja, a jedan od glavnih pokretača ovog trenda mogle bi da budu ni manje ni više nego – lažne vesti.
To je jedan od zaključaka čelnog čoveka JP Morgan-a za makro kvantitativna i istraživanja derivata, Marka Kolanovića, koji navodi između ostalog da postoji prilična disproporcija između realne američke ekonomije i reakcija tržišta.
„Pozitivni bruto društveni proizvod i primanja su realnost, što je u disproporciji sa trenutnim raspoloženjem na tržištu i pozicijama”, piše Kolanović u svojoj analizi za 2019. godinu koju prenosi CNBC.
„To je u jednu ruku i posledica nesklada istinitih i lažnih vesti, posebno ako tome dodamo rastući broj algoritama koji trguju na osnovu objava i naslova (u medijima prim.aut.), što može značajno da utiče na kretanje cene i psihologiju investitora”, naglašava analitičar JP Morgan-a.
Povezani članci
- Novembar najlošiji mesec za naftu od 2008. – šta sledi u 2019. godini?
- Doing Business – Srbija 48. na svetu, Makedonija ušla u prvih 10
- Moody’s snizio kreditni rejting Italije na jedan nivo iznad „nezdravog” za investiranje
- Dragijev optimizam pogurao evro na najviši nivo od juna ove godine
- EUR/USD par „sagoreo” od višenedeljnog maksimuma, Dragijev govor nedovoljan
- Nastavak sunovrata turske lire
- Finansijska revolucija: Svetska banka izdaje prve obveznice zasnovane na blokčejnu
Svi najjači berzanski indeksi u SAD-u su prve sedmice decembra zabeležili pad vrednosti veći od 3%, a jedan od razloga jeste povlačenje programa centralnih banaka koje su uložile značajnu količinu novca u tržište posle finansijske krize 2008. godine.
Tržišta su takođe u silaznoj trenutno u silaznoj putanji i zbog tenzija na relaciji SAD-Kina, a delimično su uslovnjena i slabljenjem ekonomija širom sveta.

Značajan rast korporativnih profita i podaci o potrošnji kupaca govore da period ekonomskog rasta nije blizu svog kraja, dok su predviđanja dobiti na fjučersima blizu petogodišnjeg minimuma, zaključuje Kolanović.
Prema njegovim prognozama, S&P 500 indeks mogao bi da dostigne nivo od 3,100 poena do kraja sledeće godine, što bi predstavljalo povećanje od 17% u odnosu na sadašnju poziciju.
Podsetićemo, analitičari JP Morgan-a su u decembru 2017. godine najavljivali rast S&P 500 do 3,000 poena u 2018. pri njegovom tadašnjem nivou od 2,675.81 poena, ali to se nije dogodilo.
Istoimeni indeks je zapravo pao 42 poena tokom prethodnih dvanaest meseci i trenutno vredi 6,633.08 poena.
Cene deonica kompanija na najvećoj svetskoj berzi u Njujorku možete pratiti i putem naše Berze uživo.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimično uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.