Tesla prelazi u privatno vlasništvo i isplaćuje vlasnike deonica?
Njujork – Osnivač i glavni direktor kompanije Tesla Inc, Ilon Mask, otvoreno razmišlja o opciji prelaska giganta sa Vol Strita u privatno vlasništvo i to otplaćivanjem svih vlasnika akcija ove korporacije, čime bi verovatno bila ostvarena istorijski visoka isplata jedne kompanije na berzi.
Ilon Mask je najavio da bi u tom slučaju otkupljivao akcije po ceni od 420 američkih dolara po deonici, čime bi se vrednost kompanije popela na 72 milijarde dolara.
Deonice proizvođača električnih automobila eksplodirale su momentalno na tržištu posle Maskove najave na Tviteru i dostigle vrednost od 379.57 dolara u utorak, znatno više od 341.99 dolara koliko su vredele samo dan ranije.
Akcije Tesla-e su na zatvaranju berze u četvrtak vredele 357.60 dolara.
Šta to planira Mask?
Iako još uvek nisu razjašnjeni detalji poduhvata koji planira Ilon Mask, spekuliše se da bi pojedini investitori mogli da ostanu vlasnici dela kompanije kroz poseban fond napravljen upravo u te svrhe. Ipak, ostaje nejasno kako bi taj fond bio koncipiran, na koji način bi funkcionisao i da li bi svaki investitor-vlasnik akcija mogao u njemu da participira.
Osnivač Tesla-e je u nekoliko navrata već pominjao slabosti izlaska ove korporacije na javno tržište 2010. godine.
Povezani članci
- Kina predaje drugo mesto među svetskim berzama, azijski konkurent preuzima poziciju
- Ana Brnabić zatvara Njujoršku berzu tradicionalnim udarcem u zvono
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
- Da li znate koliko košta ručak sa Vorenom Bafetom?
- Egipatski milijarder ulaže pola bogatstva u zlato, očekujući skok vrednosti usled krize
Najveće ograničenje kompanijama koje izađu na otvoreno tržište jeste to što podležu striktnijem izveštavanju, dodatnim uslovima kontrole, ali i saopštavanju kvartalnih finansijskih izveštaja koji moraju biti dostupni javnosti putem sajta Komisije za hartije od vrednosti i berzu (SEC – Securities and Exchange Commision).
Takođe, korporacije sa Vol Strita su u obavezi da odgovaraju na pitanja analitičara, a upravo njihovi izveštaji posle toga mogu znatno uticati na promenu mišljenja investitora i pad vrednosti kompanije.
Sa druge strane, privatne firme mogu da zaobiđu javno objavljivanje finansijskih rezultata, što može biti od presudne važnosti za poslovanje usled umanjene kontrole i javnog uticaja, ali sa druge strane može ostaviti manjak prostora potencijalnim ulagačima u firmu zbog nejasnog profita korporacije.
Akcionari bi ipak mogli da ostanu u Tesla-i
Ono što je najvažnije istaći jeste da, hipotetički gledano, Tesla može da postane privatna firma i sa brojkom do 2,000 vlasnika akcija i zadrži poziciju u kojoj bi imala znatno manje obaveza prilikom izveštavanja prema Komisiji za hartije od vrednosti i berzu. Sa te tačke gledišta, najava osnivanja fonda može zapravo značiti ukrupnjavanje deoničara kako bi korporacija održavala tu brojku pod kontrolom.
Ipak, poznavaoci tržišta najavljuju da će u tom slučaju svaki investitor morati da bude akreditovan, što znači i da mora posedovati najmanje milion američkih dolara kapitala (ne računajući sopstveni dom) ili prosečna godišnja primanja od 200,000 dolara (300,000 dolara ukoliko su u braku).
„Profil akcionara kompanije Tesla jeste mladi i bogati tek-investitor (tech investor), koji može i ne mora da bude akreditovan”, kaže za CNBC finansijski analitičar i planer Džejms Gambaćini, ujedno jedan od suvlasnika firme Acorn Financial Services iz Virdžinije.
Možda će mnogim investitorima biti zanimljivo da prate dalji razvoj situacije u gigantu tehnološke i auto-industrije baš zbog tog jaza između realnog kapitala i procene budućeg razvoja Tesla-e, budući da bi ovakva odluka mogla da bude prekretnica i presudno utiče na njegovo poslovanje narednih godina i decenija.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskom i tržištu nekretnina, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.
Tag:autoindustrija, automobili, automobilska, berza, broadway, elektricni, elon, gume, ilon, inc, mask, menhetn, musk, nasdak, nasdaq, njujork, njujorska berza, nyse, SAD, sjedinjene americke drzave, stock exchange, tesla, vol strit, wall street