Doing Business – Srbija 48. na svetu, Makedonija ušla u prvih 10
Vašington – Svetska banka objavila je Doing Business listu za 2019. godinu na kojoj Srbija zauzima 48. poziciju, što je pet mesta niže od prošlogodišnjeg 43. mesta. Najveći pomak je ostvario Avganistan kada se pogleda svih 11 oblasti koje se ocenjuju, iako je i dalje na dalekom 167. mestu ako se meri ukupni rezultat.
Prvo mesto na listi zauzeo je Novi Zeland, drugi je Singapur, a treća Danska. Posle njih slede Hongkong, Južna Koreja, Gruzija, Norveška, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Makedonija na 10. mestu, kao jedno od najvećih pozitivnih iznenađenja.

Među državama koje su najviše napredovale u tri ili više oblasti u vezi sa uspostavljanjem i održanjem biznisa našli su se Avganistan, Džibuti, Kina, Azerbejdžan, Indija, Togo, Kenija, Obala Slonovače, Turska i Ruanda.
Kada govorimo o kontinentalnim razlikama među državama, situacija postaje sve zanimljivija iz godine u godinu.
Povezani članci
- Moody’s snizio kreditni rejting Italije na jedan nivo iznad „nezdravog” za investiranje
- Dragijev optimizam pogurao evro na najviši nivo od juna ove godine
- EUR/USD par „sagoreo” od višenedeljnog maksimuma, Dragijev govor nedovoljan
- Najbolja godina za evro u odnosu na dolar od 2003.
- Nastavak sunovrata turske lire
- Finansijska revolucija: Svetska banka izdaje prve obveznice zasnovane na blokčejnu
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
Posebno je interesantno to što su dve zemlje, jedna iz Istočne Evrope (Makedonija) i druga sa istočne obale Crnog mora (Gruzija), ušle u prvih 10 država sveta ove godine.
U Južnoj Americi najveći pomak ostvario je Brazil, dok je u Aziji Kina napredovala čak 30 mesta i stala na 46.
Ujedinjeni Arapski Emirati su zauzeli 11. poziciju, a Indija je postala najbolje ocenjena ekonomija Južne Azije osvojivši 77. mesto u najnovijem rangiranju.
Ako bismo se osvrnuli na region i balkanske predstavnike van Evropske unije, Kosovo je zauzelo 44. mesto, Crna Gora 50, a Bosna i Hercegovina se je 89.
S druge strane, među članicama Evropske unije u regionu, Slovenija je 40. na listi, Rumunija 52, Hrvatska 58, dok je Bugarska rangirana kao 59.
Indeks Svetske banke Doing Business meri reforme u 11 oblasti, među kojima su započinjanje biznisa, čekanje i procedura izdavanja građevinskih dozvola, uvođenje električne energije, registracija nekretnina i objekata, odobrenje kredita, zaštita manjinskih investitora, plaćanje poreza, prekogranična trgovina, sklapanje ugovora, rešavanje potencijalnih problema u poslovanju, kao i zakone i regulaciju na tržištu radne snage.
Iako je posle objavljivanja prošlogodišnje liste premijerka Ana Brnabić izjavila da očekuje dalji napredak Srbije i ulazak u prvih 30 zemalja sveta na pomenutoj listi, to se ipak nije dogodilo ove godine.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskom i tržištu nekretnina, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimično uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.