Ripple i optužbe: Da li će sud biti dželat kriptovalute iz velike trojke?
San Francisko – Finansijsko-tehnološki startap iz San Franciska koji kontroliše kriptovalutu Ripple suočava se ovih dana sa ozbiljnom civilnom tužbom koja je podnesena sudu u San Francisku povodom navodnih malverzacija sa proizvodnjom novčića.
Naime, prema pisanju „Blumberga” i ostalih finansijskih medija, Ripple Labs Inc. i ujedno kompanija vlasnica ripla, smatra se odgovornom za povlačenje miliona dolara kroz neregistrovanu prodaju Ripple (XRP) tokena.
Kako se dodaje u privatnoj tužbi podnesenoj sudu u San Francisku, firma je napravila milijarde novčića ripla praktično ni iz čega, profitirajući kroz njihovu prodaju javnosti u procesu koji se smatra beskonačnom inicijalnom javnom ponudom novčića (Initial Coin Offering – ICO).
Podsetimo, Američka komisija za hartije od vrednosti i berzu (The U.S. Securities and Exchange Commission – SEC) saopštila je prošle godine da kompanije koje dobijaju novac kroz prodaju digitalnih aktiva moraju da se čvrsto pridržavaju federalnih zakona o hartijama od vrednosti.
Izjava je došla kao najava američkih vlasti da će u budućnosti značajno pokušati da kontrolišu neočekivanu ekspanziju kriptovalutnog tržišta.
Povezani članci
- Najbolja godina za evro u odnosu na dolar od 2003.
- Nastavak sunovrata turske lire
- Finansijska revolucija: Svetska banka izdaje prve obveznice zasnovane na blokčejnu
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
- Jelen: „Bitkoin je veoma špekulativan”
- Sunovrat Bitkoina za 30% ove nedelje, sudbina nepredvidiva
Ripple je treća svetska kriptovaluta po udelu na tržištu posle Bitcoin-a i Ethereum-a, a posebno je zainteresovao mnoge investitore krajem prošle godine kada je počeo svoj snažni rast ka ozbiljnijim vrednostima.
Ripple i itirijum su poslednjih meseci u centru debate među finansijskim stručnjacima koji raspravljaju o tome da li su pomenute kriptovalute hartije od vrednosti i kako ih treba klasifikovati na finansijskom tržištu.
Za sada vrednost Ripple-a nije značajnije pogođena navedenim sumnjama, tako da Ripple i dalje drži nivo od $0.86543. Ipak, to je i dalje znatno niže od vrednosti koju je imao na zatvaranju prošle godine – $2.65.
Najveći pad desio se tokom januara 2018. godine kada je pomenuta kriptovaluta sa maksimalne vrednosti pala na $0.95978.
Prema podacima sajta Coinmarketcap, Ripple je i dalje treća kriptovaluta po udelu na tržištu, pokrivajući isto sa $34,106,163,641.
Sajt navodi da je trenutno ovo tržište „teško” neverovatnih $451,196,906,946.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.
Tag:Bitcoin, Bitkoin, bloomberg, blumberg, coinmarketcap, ethereum, ICO, itirijum, kalifornija, ripl. sud, Ripple, san francisco, san francisko, tuzba, XRP