OPEC i IEA: Dva različita viđenja tržišta nafte u 2018.
Beč – Organizacija zemalja izvoznika nafte i naftnih derivata (eng. OPEC) i Međunarodna energetska agencija (eng. IEA) imaju suprotstavljena predviđanja kada je reč o tržištu nafte u sledećoj godini. Dok je OPEC daleko optimističniji o ceni barela nafte u narednoj godini, IEA predviđa da će prevelika ponuda ostati realnost i u 2018. i sprečavati ozbiljniji rast cene barela.
„Oba mišljenja ne mogu biti tačna. Koje god da bude na kraju tačno, imaće ozbiljan uticaj na samo tržište nafte i naftnih derivata”, kaže za Blumberg čelni čovek za strategiju na tržištu roba i sirovina u Sakso Banci A/S Ole Slot Hansen.
Podsetićemo, OPEC i Rusija su zajedničkim naporima stabilizovali naftno tržište eliminisanjem gotovo dve trečine globalne prezasićenosti ove godine, a upravo su oni u centru pažnje kada se govori o predviđanjima za narednu godinu. Pred kraj prošle godine, OPEC i Rusija su ostavili po strani sukobe koje su imali decenijama oko pravilnog nastupa na tržištu nafte i time su postigli zajednički dogovor o smanjenju proizvodnje kako bi stabilizovali ponudu i cenu barela na globalnom nivou.
Povezani članci
- Najbolja godina za evro u odnosu na dolar od 2003.
- Nastavak sunovrata turske lire
- Finansijska revolucija: Svetska banka izdaje prve obveznice zasnovane na blokčejnu
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
- Jelen: „Bitkoin je veoma špekulativan”
- Sunovrat Bitkoina za 30% ove nedelje, sudbina nepredvidiva
Barel nafte Brent ove nedelje dostigao je rekordnu cenu – više od 65 dolara za barel.
Ono što je zajedničko u analizi OPEC-a i IEA jeste da smanjenje proizvodnje definitivno pomaže tržištu da se oporavi, a višak nafte u razvijenim zemljama OPEC-a smanjio se na 111 miliona barela u oktobru sa čak 291 milion u novembru 2016, navodi se u analizi IEA.
„Dve organizacije žive u istom svetu u prvoj polovini 2018. godine, ali raskol u mišljenjima nastaje kada se govori o drugoj polovini godine. OPEC veruje u drastičan rast potražnje, dok IEA predviđa veliki skok ponude zemalja proizvođača nafte izvan OPEC-a”, kaže direktor konsultantske kuće Petromatriks GmbH Olivije Jakob.
OPEC predviđa da će rast u ponudi zemalja izvan organizacije porasti za oko milion barela na dnevnom nivou, dok IEA predviđa da brojka dostigne 1.6 miliona dnevno, tako da će po svemu sudeći upravo od ovog dela analize zavisiti i dalja sudbina tržišta u 2018.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskom i tržištu nekretnina, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.