Mikro investicije i koronavirus: Envestio sledeći na „listi otpisanih”
Talin – Jedna od najpoznatijih baltičkih platformi za mikro investicije, Envestio, naprasno je nestala sa tržišta i predmet je policijske istrage kako bi se razjasnilo da li je od početka bila potencijalna prevara ili je propala usled loših investicija, navodi se u najnovijem saopštenju policije Estonije.
Dok se finansijska tržišta u Aziji bore s ekonomskim uticajem virusa poreklom iz Kine, mikro ulagači u Evropi zabrinuti su zbog novog slučaja moguće propasti brokera koji već nekoliko godina posluje na tržištu P2P pozajmica.
Naime, platforma Envestio koja je posle kraha Kuetzal-a saopštila da je „stabilna zahvaljujući svom rezervnom fondu teškom između 500,000 i 800,000 evra”, ipak je posle samo nekoliko dana od uveravanja javnosti da je sve u redu – otišla sa tržišta.
Da li smo svedoci, figurativno rečeno, koronavirusa među P2P lending platformama, budući da su već dve nestale sa tržišta u prvom mesecu 2020. godine?
Policija trenutno istražuje da li su dva pomenuta brokera kreirana s kriminalnim namerama ili su zatvoreni isključivo zbog loše biznis politike. Međutim, jedno je sigurno – ulagači će teško doći do povraćaja svojih investicija i policija je to potvrdila u svom saopštenju.
„Razumljivo, ljudi koji su uložili svoj novac u bilo koju od dve pomenute platforme su zainteresovani za povraćaj svoje investicije. Policija radi na identifikaciji procesa kako se novac kretao. Najčešće se u slučajevima međunarodnih prevara novac brzo prebacuje među računima u različitim državama, da bi se naposletku podigao na bankomatu. U skladu sa navedenim, šansa za povraćaj investicija je mala,” piše u javnom dokumentu estonske policije.
Podsetićemo, panika među investitorima koji su početkom godine krenuli da povlače svoj novac iz Kuetzal-a izazvala je reakciju ostalih crowdinvesting platformi, a među prvima se oglasio upravo Envestio.
Kompanija je sredinom januara saopštila da su i oni bili svedoci propadanja pojedinih developerskih firmi krajem 2019. i početkom 2020. godine, te su aktivirali nekoliko buy back programa. Zabeležen je i određen broj povlačenja novca samih mikro ulagača usled tržišne situacije.
Povezani članci
- Na pomolu krah: Kuetzal stavlja „ključ u bravu” za sve investitore?
- Da li sledi „hlađenje” beogradskog tržišta nekretnina u 2020. godini?
- Investicija u dvosobni stan u Beogradu? Analiza 5 novih beogradskih projekata
- Stari grad i Novi Beograd zvezde novogradnje, starogradnja stabilno raste
- Rast cena zakupa nekretnina i posledice: Nove regulative „vezuju ruke” vlasnicima i investitorima
- Šta su Crowd Real Estate investicije i zašto ovo tržište rapidno raste?
Međutim, firma je tada izjavila da su bez problema prevazišli sve izazove, najviše zahvaljujući svom rezervnom fondu.
Potpuno neočekivano, platforma je već 21. januara 2020. godine prestala da postoji na internetu, a pojedinci su najverovatnije ostali zauvek uskraćeni za desetine hiljada uloženih evra. Treba dodati da je, prema zvaničnim podacima, kroz investicije na platformi Envestio prošlo više od 33,000,000 evra.
Pored toga, zanimljivo je da je Envestio u svojoj investicionoj ponudi imao i projekte u pojedinim zemljama izvan Baltika, poput Španije.
„Većina crowdfunding platformi je vredna poverenja, ali uvek savetujemo proveru gde ulažete svoj novac. Takođe, važno je zapamtiti da svaka investicija nosi rizik i gubitak novca ne mora automatski da znači da je to izazvano prevarom,” dodaje policija u svom saopštenju za javnost.
Ipak, to je slaba uteha za ulagače putem ove estonske platforme koja postoji od 2017. godine, a pojedini među njima potvrdili su gubitke od 44,000 evra u samo jednom mesecu zbog dva pomenuta brokera.
Treba napomenuti da su nekoliko nedelja ranije Evropska komisija, Evropski savet i Evropski parlament konačno usaglasili strategiju za regulisanje crowdfunding tržišta, sa naglaskom na crowdinvesting.
Cilj je da do 2021. godine budu usvojene zakonske smernice i deklaracije kojima bi se ovo tržište detaljno regulisalo na teritoriji cele Evropske unije.
Ostaje nam da vidimo da li su dve pomenute firme usamljeni slučajevi i međusobno povezane priče ili su Kuetzal i Envestio samo preuzeli previše rizika u svom poslovanju kako bi privukli mikro ulagače.
Bilo kako bilo, čini se da će 2020. godina definitivno biti godina početka „čišćenja” ovog tržišta i dodatnog uključivanja regulatornih i državnih organa u izrade crowdinvesting regulativa.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskom i tržištu nekretnina, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.