Na pomolu krah: Kuetzal stavlja „ključ u bravu” za sve investitore?
Talin – Broker Kuetzal zatvoriće po svemu sudeći uskoro svoje operacije na evropskom tržištu, ali dobra vest za investitore jeste to što će, prema saopštenju kompanije, oni biti isplaćeni.
Čini se da je 2020. godina na Crowd Real Estate tržištu krenula veoma dinamično. Prva značajna vest ove godine u ovoj oblasti jeste mogući krah Kuetzal-a, kompanije koja je pokušala da napravi proboj od 2018. godine kada su osnovani.
Svi investitori koji ulažu putem pomenute platforme bili su prošle sedmice svedoci iznenadnog saopštenja koje je poslao Kuetzal.
„Nažalost, ovim putem Vas obaveštavamo da Kuetzal objavljuje tzv. „wind-down”, tačnije smanjenje poslovnih operacija, te će ubuduće biti moguće samo povlačenje novca investitora. Kompanija neće nadalje prihvatati nove projekte, kao ni investicije i depozite. Reputacija firme je ozbiljno narušena prethodnih nedelja, tako da menadžment Kuetzal-a ne vidi način na koji bi mogao da obnovi aktivnost ulagača i moguće je da se nećemo vraćati u regularne operativne aktivnosti”, stoji u saopštenju ove firme.
Povezani članci
- Da li sledi „hlađenje” beogradskog tržišta nekretnina u 2020. godini?
- Investicija u dvosobni stan u Beogradu? Analiza 5 novih beogradskih projekata
- Stari grad i Novi Beograd zvezde novogradnje, starogradnja stabilno raste
- Rast cena zakupa nekretnina i posledice: Nove regulative „vezuju ruke” vlasnicima i investitorima
- Šta su Crowd Real Estate investicije i zašto ovo tržište rapidno raste?
- Kako bi beogradski metro mogao da utiče na cenu nekretnina?
- Investicija u nekretninu u Beogradu – gde smo 11 godina posle krize?
- Nekretnine: investiciona mogućnost ili problem „zarobljenog” kapitala?
SEB Bank i PAPAYA, jedine dve banke koje je kompanija koristila, pokrenule su postupak istrage i privremeno blokirale bankovne račune Kuetzal-a, a sve se dogodilo posle velikog broja reklamacija i negativnih poruka koje su primile od klijenata i organizacija.
Čini se da i pored buy back guaruantee programa i snažnog marketinga na početku poslovanja, Kuetzal nije uspeo da postane etablirani igrač na tržištu.
Kompanija Kuetzal trenutno radi na otvaranju računa iz blokade kako bi isplatila investitore, a u saopštenju stoji da će firma detaljno obaveštavati svoje ulagače o razvoju situacije.
„Nismo uspeli da napravimo Kuetzal uspešnim igračem na tržištu crowdfunding-a. Ipak, naš cilj je da sa istog izađemo tiho i uz minimum posledica po naše klijente i celokupno crowdfunding tržište”, zaključuje se u saopštenju kompanije.
Panika među investitorima koji su krenuli da povlače svoj novac iz Kuetzal-a izazvala je reakciju ostalih crowdinvesting platformi, a među prvima se oglasio Envestio.
Kompanija je saopštila da su i oni bili svedoci propadanja pojedinih developerskih firmi prethodnih nedelja, te su aktivirali nekoliko buy back programa, a zabeležen je i određen broj povlačenja novca samih mikro ulagača usled tržišne situacije.
Međutim, firma dodaje u saopštenju da su bez problema prevazišli sve izazove, najviše zahvaljujući rezervnom fondu koji trenutno teži između 500,000 i 800,000 evra.
U imejlu investitorima se dodaje da ne treba dovoditi u vezu Kuetzal i Envetio, pre svega zbog toga što je „Envestio zadržao svoj tim profesionalaca u firmi, isti taj koji je doveo do toga da postanu jedan od lidera na baltičkom crowdinvesting tržištu i pridobiju poverenje skoro 15,000 registrovanih investitora”.
„Envestio je zadržao disciplinu isplata ulagača i kontrolu nad solidnom finansijskom rezervom kako bi bez problema nastavio svoje operativne aktivnosti”, dodaje se u saopštenju.
Evropska crowdfunding mreža (ECN), nevladina organizacija iz Brisela koja nadgleda poslovanje brokera u Evropskoj uniji, saopštila je sredinom januara da je pokrenula postupak protiv Kuetzal-a pred Nacionalnom regulatornim telom u Estoniji.
Takođe, u poruci ECN-a se navodi da su Evropska komisija, Evropski savet i Evropski parlament konačno usaglasili strategiju za regulisanje crowdfunding tržišta, sa naglaskom na crowdinvesting.
Cilj je da do 2021. godine budu usvojene zakonske smernice i deklaracije kojima bi se ovo tržište detaljno regulisalo na teritoriji cele Evropske unije.
Da li ćemo uskoro biti svedoci ukrupnjavanja tržišta koje je od 2014. godine u višestrukom porastu, ostaje da se vidi u narednih 12-24 meseca.
Aktivnosti koje se događaju mogu biti zapravo pozitivne za mikro ulagače ako se pogleda sigurnost njihovih investicija, budući da će razdvojiti ozbiljne od neozbiljnih brokera i samim tim ostaviti sigurne platforme na tržištu.
Sa druge strane, ono što može da bude realna posledica regulacije u budućnosti jeste snižavanje trenutnih prinosa koji su na godišnjem nivou često viši u poređenju sa ostalim klasama imovine i alternativnim investicijama.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskom i tržištu nekretnina, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.