Moody’s snizio kreditni rejting Italije na jedan nivo iznad „nezdravog” za investiranje
Njujork/Rim – Poznata finansijska kuća i kreditna agencija, Moody’s Investors Service, snizila je kreditni rejting treće po veličini ekonomije Evropske unije na Baa3 sa prethodnog nivoa Baa2, navodeći fiskalnu nestabilnost i usporavanje strukturalnih reformi kao primarne razloge za svoju odluku.
Trenutno je to samo jedan nivo iznad tzv. „nezdravog nivoa” za investiranje u državne obveznice jedne zemlje, približavajući njene državne obveznice liniji u kojoj bi bile ocenjene kao veoma podložne uticajima tržišta i špekulacija, a samim tim i kao rizične za ulaganja investitora.
Italijanske vladine obveznice su prethodne sedmice doživele ozbiljan pad posle serije kritika zvaničnika Evropske unije u vezi sa najnovijim predlogom budžeta vlade ove mediteranske zemlje.

Takođe, razlika između prihoda na nemačkim i italijanskim državnim 10-godišnjim obveznicama dostigla je rekordan nivo u petak, 19. oktobra, najviši još od 2013. godine.
„Promena fiskalne strategije sa značajno većim budžetskim deficitom planiranim za naredne tri godine u poređenju sa očekivanjima, kao i nivo javnog duga, čine Italiju ranjivom na buduće domaće i međunarodne šokove, posebno u slučaju slabijeg ekonomskog rasta”, piše u izveštaju finansijske kuće.
Povezani članci
- Dragijev optimizam pogurao evro na najviši nivo od juna ove godine
- EUR/USD par „sagoreo” od višenedeljnog maksimuma, Dragijev govor nedovoljan
- Najbolja godina za evro u odnosu na dolar od 2003.
- Nastavak sunovrata turske lire
- Finansijska revolucija: Svetska banka izdaje prve obveznice zasnovane na blokčejnu
- Ni bitkoin, ni ripl: U šta upravo investiraju Mark Zukerberg, Bil Gejts, Džek Ma i Džef Bezos
Nivo javnog duga treće ekonomije EU najverovatnije će ostati blizu 130% bruto društvenog proizvoda i sledećih nekoliko godina, dodaje se u proceni finansijskih analitičara.
Italijanski budžetski deficit prethodne godine iznosio je 131.8% BDP-a i jedina država unutar Evropske unije koja ima veći javni dug u odnosu na nivo bruto društvenog proizvoda jeste Grčka sa 178.6%.
Ipak, Moody’s je zadržao tzv. ekonomsku perspektivu (outlook) mediteranske države na nivou „stabilnog”, budući da Italija prema procenama stručnjaka i dalje poseduje značajnu kreditnu snagu koja održava balans sa slabijom fiskalnom konsolidacijom.

Međutim, italijanski zvaničnici ne misle na isti način kao finansijski analitičari i ne deluju zabrinuto kao stručnjaci Moody’s-a. Državnici Italije ciljaju ekonomski rast od 1.5% u 2019. godini, dok se za 2020. očekuje blago ubrzavanje tog rasta na 1.6%.
S druge strane, za 2021. se ipak predviđa nešto ublaženiji rast od 1.4%.
Podsetićemo, kreditna agencija Fitch Ratings je u avgustu 2018. godine snizila svoju ocenu ekonomske perspektive treće ekonomije EU na „negativnu” sa dotadašnje stabilne.
Još jedna agencija za ocenu kreditnog rizika, S&P Global Ratings, objaviće svoju najnoviju ocenu za Italiju 26. oktobra i oči analitičara, vladinih zvaničnika i investitora biće usmerene upravo u taj događaj sledeće nedelje.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimično uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.