Kina nastavlja da otvara svoje tržište i pored otvorenog trgovinskog rata sa SAD-om
Sofija/Peking – Kina će nastaviti svoj kurs reformi i daljeg otvaranja tržišta, budući da su to dva faktora koja su presudno uticala na njen rast prethodnih godina i decenija, rekao je kineski premijer Li Kećijang na samitu lidera Istočne Evrope u Sofiji 7. juna.
Poruke ohrabrenja investitorima u Kini dolaze samo dan posle novih tenzija na relaciji Sjedinjene Američe Države-Kina i otvorenog trgovinskog rata između dve svetske sile.
Premijer Li je dodao da će se Kina dodatno otvoriti ka novih investitorima i stranim proizvodima, dodajući da je slobodna trgovina neophodna kako bi se obezbedio konstantan rast svetske ekonomije.
„Kina će dodatno odrškrinuti svoja vrata proizvodima iz inostranstva koji zadovoljavaju potrebe kineskih potrošača i omogućiti im ulazak na naše tržište, smanjujući im carinu na kineskom tržištu”, kaže Li Kećijang.
Poruke ohrabrenja iz Azije dolaze samo dan nakon oštrog otvaranja trgovinskog rata između držva, koji se dodatno razbuktao ove nedelje kada je američki predsednik Donald Tramp objavio uvođenje nove carinske tarife od 25% na uvoz više od 800 kineskih proizvoda.
Među njima su mnogi iz rastućih oblasti poput avio-industrije, IT-ja, robotike i mašinske industrije.
Povezani članci
- Švajcarska i Kina brzorastuća izvozna tržišta za UK, EU ipak drži najveći udeo
- Francuski recept: Kineski i australijski milioni za vinograde u Bordou
- Kako domar može da postane milioner sa 0.013% vlasništva deonica? Neverovatna kineska priča o kompaniji vrednoj 22 milijarde dolara
Navedena mera obuhvatiće američki uvoz iz Kine u vrednosti 34 milijarde dolara, što nije mali deo ako se ima u vidu da je ukupna trgovinska razmena dve zemlje u 2017. iznosila 505.6 milijardi dolara prema podacima sajta Statista.com.
Iako se očekuju nove carinske mere iz Vašingtona na još neke kineske proizvode, koji bi mogli da obuhvate dodatnih 16 milijardi dolara proizvoda, Kina nije čekala momenat kako bi uzvratila udarac.
Peking je uveo kontramere i novu carinu na uvoz pojedinih američkih proizvoda, pokrivajući takođe 34 milijarde uvoza iz SAD-a.
Na ovoj listi se nalaze soja, avio-motori, kompjuterski čipovi, zlato, hemijski proizvodi, električna vozila, morski plodovi, svinjetina i mnogi drugi.
Možda jedan od najvećih trgovinskih ratova u modernoj istoriji, prema mišljenju iz Vašingtona, počeo je kao deo plana SAD da izvrši pritisak na Kinu zbog njene nekorektne trgovinske politike.
Analitičari i ekonomisti su dodatno zabrinuti izjavom američkog predsednika Donalda Trampa koji je rekao da bi nove carine mogle da obuhvate i celih 500 milijardi kineskog izvoza u SAD, posebno ako azijska država ne promeni svoju ekonomsku politiku.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.
Tag:avio, carina, donald tramp, ekonomija, investicije, it, kina, kompjuteri, li kecijang, proizvodi, proizvodnja, razmena, razvoj, robotika, SAD, soja, takse, tarife, trgovina, trgovinski rat, zlato