Evropski indikatori u senci, fokus na sastanku FOMC-a i izveštajima iz SAD-a i Kanade
London/Njujork – Početak naredne sedmice doneće nekoliko važnih informacija iz Evrope investitorima, kao što su govor guvernera Banke Engleske Marka Karnija i britanski PMI indeks industrijske proizvodnje, dok će reflektori učesnika na finansijskim tržištima krajem nedelje biti usmereni na nekoliko krucijalnih prekookeanskih izveštaja iz SAD-a i Kanade.
Jedan od prvih indikatora na koji će trgovci usmeriti pažnju sledeće nedelje biće izveštaj o industrijskoj proizvodnji u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Analitičari predviđaju i dalje stabilan rast industrije u UK-u, tačnije vrednost od 54.1 poena, za nijansu slabije čitanje od prošlomesečnih 54.4 poena.
Istog dana, u ponedeljak, investitori će budno čekati izveštaj o stanju industrijske proizvodnje u SAD-u, budući da se očekuje dalja ekspanzija na 58.2 poena, takođe nešto niže od junskih 58.7.
Već u utorak u ranim jutarnjim časovima po srednjoevropskom vremenu očekuje se saopštenje Centralne banke Australije o kamatnim stopama u zemlji i nova makroekonomska analiza, što će uticati na parove povezane sa australijskim dolarom kao što su AUD/USD i AUD/NZD.
Povezani članci
- Berze u SAD-u ispod nivoa sa otvaranja sedmice, evropski indeksi slabije završili nedelju uprkos jačanju u petak
- Kako domar može da postane milioner sa 0.013% vlasništva deonica? Neverovatna kineska priča o kompaniji vrednoj 22 milijarde dolara
- Da li znate koliko košta ručak sa Vorenom Bafetom?
Nešto kasnije, trgovci će budno pratiti i stanje građevinske industrije i PMI indeksa u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji se očekuje da neznatno ojača na 52.6 sa junskih 52.5, zadržavajući stabilan razvoj i ovog meseca.
Sredina nedelje doneće neznatne turbulencije na finansijskim tržištima, budući da su tri važnija rezultata tokom tog dana izveštaji o maloprodaji i trgovinskom bilansu u „zemlji kengura”, kao i pokazatelj stanja uslužnih delatnosti u UK-u za prethodnih 30 dana.
Krajem nedelje fokus na SAD i Kanadi
Poslednja dva dana sedmice donose mnoge veoma važne informacije za trgovce, a među najbitnije ubrajaju se govor guvernera Banke Engleske Marka Karnija, izveštaj ADP-a o promenama na tržištu radne snage u SAD-u u kom se ne računaju farmerski i kratkoročni poslovi, kao i indikatore o stanju industrije isključujući proizvodnu i najnovije stanje rezervi nafte u SAD-u.
Pretposlednji trgovački dan biće zatvoren sastankom Federalnog komiteta za otvoreno tržište američke centralne banke (Fed), koji će dati svoje viđenje makroekonomske situacije i finansijskih faktora koji su uticali na njihovu odluku o kamatnoj stopi.
Podsetićemo, američka centralna banka Fed povećala je kratkoročne kamatne stope sa 1.75% na 2.0% u junu ove godine, najavljujući dva nova povećanja do kraja 2018. godine.
U prethodnom atipično kratkom saopštenju od samo 320 reči, Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) promenio je dotadašnju uspavanu i repetitivnu retoriku ka mnogo optimističnijoj, prevdiđajući snažniji razvoj ekonomije i stabilizaciju inflacije.
Poslednji dan u nedelji staviće i nekoliko dodatnih podataka na stolove investitora, među kojima su izveštaj Statističkog biroa SAD o promenama na tržištu radne snage, ne računajući farmerske i kratkoročne poslove, kao i poslednje pokazatelje o stopi nezaposlenih i satnici zaposlenih u zemlji.
Poznavaoci prilika na tržištu previđaju da će nezaposlednost ostati na istom nivou od 3.8%, dok se s druge strane očekuje dalji rast satnice od 0.3% prema merenju mesec-mesec.
Na kraju, u isto vreme kada se očekuju pomenuti rezultati iz SAD-a, kanadska administracija saopštiće tri veoma važna rezultata: stopu nezaposlenosti, promenu u broju zaposlenih i trgovinski bilans zemlje.
Pomenuti rezultati naredne nedelje pojačano će uticati na parove povezane sa američkim i kanadskim dolarom, kao što su USD/CAD, EUR/USD, USD/JPY, USD/CHF, AUD/USD, NZD/USD, GBP/USD.
_____________________________
Informacije na sajtu FinMedia.rs sadrže podatke koji se odnose na buduća dešavanja na finansijskim tržištima, uključujući rizike i nepredvidivosti koje ih prate. Tržišta i finansijski instrumenti predstavljeni na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne treba ih tretirati ni u kom slučaju kao savet ili predlog za prodaju ili kupovinu istih. Trebalo bi da uradite svoje vlastito istraživanje pre razmišljanja o konkretnoj investicionoj odluci. FinMedia.rs ne garantuje da su navedeni podaci predstavljeni bez grešaka ili pogrešnih podataka iz dostupnih izvora i materijala, kao ni to da su predstavljeni podaci preneseni u trenucima kada se promene na tržištu događaju. Investicije na finansijskim tržištima i međunarodnom tržištu valuta (Foreks) podrazumevaju veliki rizik, uključujući mogućnost za gubitak celog ili delimičnog uloženog kapitala, kao i određenu dozu izlaganja stresu. Svi rizici, gubici i troškovi u vezi sa investicijama, uključujući i i gubitak cele glavnice, u potpunosti su na Vama i Vaša su odgovornost.